על NEIPA או למה הIPA שלי עכורה ועם ריח של מיץ טרופי

אחד מהסגנונות החמים ביותר בעולם הבירה כיום הוא הNEIPA. מה זה בכלל הסגנון הזה? איפה הוא התחיל ולמה? ואיפה תוכלו למצוא NEIPA טובה בארצנו הקטנה?

תוכן עניינים

כמו כל דבר גם שוק הבירה מורכב מטרנדים ומגמות. בדרך כלל הטרנד מתחיל מכמה מבשלות אמריקאיות שמנסות למצוא את הדבר הגדול הבא. משם זה עובר לכל ארה"ב וקנדה, משם זה עובר לאירופה ומתישהו מגיע גם למבשלות בארץ. היה את הטרנד של הבירות הממש ממש מרות, היה את טרנד האימפריאל סטאוט עם תוספות, היה את הסמודי סאוור, וכיום לצערי הרב מאוד יש את ההארד זלצר שאני מתפלל לאלוהים שלא יגיע לארץ.

בדרך כלל הטרנדים הללו חיים לשנה או שנתיים בטופ וניתן לראות אותם מככבים בכל החנויות, הברים והפסטיבלים, ואז הם חוזרים אחורה אל הטרנד הבא בלי השפעה גדולה מדיי מעבר. אבל יש טרנדים שגם שינו משמעותית סגנונות בירה נוספים והיום אנחנו נדבר על סגנון כזה- NEIPA.

כרגיל נתחיל בלפרק את ראשי התיבות. IPA אתם כבר יודעים מה זה ומי שלא זוכר אז India Pale Ale. ואם עדיין שכחתם מוזמנים לקרוא כאן. אז מה זה NE? במקרה שלנו התשובה נורא פשוטה New England האיזור בארצות הבירת שם בישלו לראשונה את הסגנון. הNEIPA הראשונה שבושלה היא Heady Topper של מבשלת The Alchemist. יש טוענים שהיא לא בדיוק נייפה אבל ללא ספק היא הייתה בירת האם לכל שאר הנייפות.

אז מה מאפיין את הNEIPA?


קודם כל NEIPA מזהים לפי הצבע- מראה עכור שמזכיר מיץ טרופי שכרגע נסחט. בריח יהיו המון פירות טרופים ולפעמים גם ריח של אפרסק או פירות דומים. בדרך כלל נריח ונטעם שם טעמים של- מנגו, גויאבה, אננס, פסיפלורה, פפאיה ועוד. בטעם היא ממשיכה להיות שונה מהIPA הרגילות והיא הרבה פחות מרירה. הגוף שלה יהיה בינוני ויורגש בפה יותר מרוב הIPA. חשוב לציין שלמרות הריח המאוד מטעה ברוב הNEIPA אין תוספות אקסטרה של פרי והכל מגיע מהכשות והשמרים.

איך מכינים את הנייפה ולמה זה שונה משאר הIPA?


לא ניכנס לכל התהליך מכיוון שהוא ממש מורכב ובנוסף יש טכניקות שונות להגיע אל התוצאה הסופית.עם זאת יש 4 נקודות עיקריות שכדאי לעבור עליהן. קודם כל הבירה מכילה כמות גבוהה מאוד של כשות שרובו מוסף בשלב הקר( Dry hopped) מה שמוסיף גם לארומה הפירותית וגם לעכירות. גם סוג הכשות הוא קריטי ואנחנו נוסיף כשות עם פרופיל טעמים טרופי, הכשות יתבטא בעיקר בארומות ופחות ייתן מרירות. הנקודה השלישית היא הלתת- נשלב דגנים לא מולתתים כדי להוסיף לגוף ולעכירות. והנקודה האחרונה, שבד"כ מפתיעה אנשים היא השמרים שבהם משתמשים וזמן ההוספה שלהם. כן לשמרים יש המון השפעה על הטעם של הבירה ופה נשתמש בשמרים שיתנו טעמים הדריים ויתרמו גם הם לעכירות. השמרים שנוסיף בשלבים השונים יעזרו לנו להגיע לתוצאה הסופית הרצויה.

השפעה על הארץ והעולם

ועכשיו בטח תשאלו איך זה בעצם השפיע על תעשיית הבירה? מכיוון שהסגנון נהיה כ"כ פופלרי הוא דחק הצידה המון וריאציות אחרות של הIPA כמו הWest Coast IPA, האמירקן IPA ואפילו האינגליש IPA שהתחיל את כל הסגנון. רוב המבשלות המובילות בתחום מתמקדות בלהוציא נייפות נהדרות אחת אחרי השנייה ולפעמים שוכחות את שאר הוריאציות הנהדרות שקיימות וחבל.

אז איפה שותים NEIPA טובה בארץ? עד לפני כמה שנים זאת הייתה שאלה לא קלה. NEIPA הוא סגנון שצריך לשתות כמה שיותר טרי והשילוב של בישול לא מספיק טוב של הסגנון בארץ ביחד עם הזמן שלוקח לייבא בירה גרם לכך שכמעט ולא היינו מוצאים כאלה בארץ. אבל לשמחתי הרבה המצב השתנה ואני הולך להמליץ לכם על 4 בירות NEIPA שכולן מיוצרות בארצנו הקטנה.

הראשונה היא סינדרום. אני חושב שזאת הבירה ששתיתי הכי הרבה פעמים בחיי. פשוט עבדתי בבירתנו ואי אפשר לסרב לכוס של NEIPA טרייה וטובה. אפשר למצוא את הבירה בבירתנו ובגלן, ולפעמים גם חבית מתגלגלת לה לאיזה בר במרכז הארץ. השנייה היא בירה של שמולץ המכונה S.C.H.N.E.I.P.A- לצערי כרגע אין אותה מהחבית אבל עדיין יש כמה בקבוקים שלה מסתובבים ותהיו בקשב לבאץ' הבא. הבירה השלישית היא שאייפא חאלא של מבשלת חלוץ חדש בבאר שבע- אפשר למצוא אותה בבית הבירה בבאר שבע ומדיי פעם גם בחנויות הבירה המובילות ברחבי הארץ. ההמלצה האחרונה היא על מבשלת שניט בתל אביב שמוציאים בירה בכמויות שבלתי אפשרי לעקוב אחריהם. בכל מקרה זה ברו פאב נהדר וכשאתם מגיעים לשם ויש NEIPA תשתו אחת כי הן סופר טריות וכמעט תמיד נהדרות. אבל כמו שכתבתי בפיסקה הקודמת הטריות משחקת פה תפקיד סופר משמעותי אז תסתכלו על תאריך הייצור כדי לשתות את המוצר הכי טוב שיש.

סינדרום-בירתנו
סינדרום טריה בבירתנו
ארנון בן-דב

ארנון בן-דב

קיבוצניק במקור וירושלמי בהווה, מוזג בירה, שותה בירה, חוקר בירה, אוהב לדבר על בירה. נשוי למיטל.

שיתוף

רוצים סדנת בירה אצלכם?
יש לכם שאלה על בירה?

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על בירה!

לקריאה נוספת

סיכום פסטיבל JCBF

סקירה קצרה של פסטיבל הבירה JCBF שהתקיים במתחם התחנה- בירות עם ענבים, תמד נהדר ומעל הכל בירות מעולות של מבשלת חלוץ חדש

קריאה נוספת >>

מה זה בכלל קראפט?

מה זה בכלל בירת קראפט? האם יש קשר בין קראפט לבין איכות הבירה, לגודל המבשלה או שיש סיבות אחרות? מוזמנים לצלול איתי לשאלה הזאת

קריאה נוספת >>