מה זה בירה? ארבעת רכיבי משקה האלים

ארבעת רכיבי הבסיס - לתת, כשות, שמרים ומים - יהיו חלק מכל בירה (טוב לפחות מ99 אחוז מהן): הסבר הכללי מה כל אחד ומה תפקידו בבירה.

תוכן עניינים

אז בשביל להתחיל נדבר על מה זה בעצם בירה.
קודם כל בירה היא משקה אלכוהולי על בסיס דגנים המופק בתהליך תסיסה.
הפעם לא נדבר על תהליך הייצור של הבירה אלא על הרכיבים שמרכיבים את משקה האלים.
ארבעת מרכיבי הבירה הם: לתת, כשות, שמרים, ומים. כל אחד מהרכיבים הללו יקבל פוסט משל עצמו בהמשך אבל כרגע נתמקד בהסבר הכללי. כמו כן ניתן להוסיף רכיבים נוספים- מקליפות תפוז דרך זרעי כוסברה ועד קפה ושוקולד, אבל ארבעת רכיבי הבסיס הם יהיו חלק מכל בירה (טוב לפחות מ99 אחוז מהן)

לתת

לתת-דגן שעבר תהליך הלתתה. תהליך ההלתתה כולל השרייה של הדגן בחדר לח ולאחר מכן ייבוש בחום. לאחר התהליך נוצר בגרעין סוכר מורכב שבהמשך יהפוך לאלכוהול.
בד"כ נשתמש שעורה, פעמים רבות גם מחיטה אך אפשר להשתמש בכל דגן כדי להפיק את הבירה(בירות שיפון לדוג' בעלות טעם ייחודי ומוצלח מאוד לטעמי). סוג הדגן, סוג הזן ודרגת הקלייה שלו משפיעים רבות על הטעם. לדוגמא לתת שעורה בדרגת קליית גבוהה ייתן לנו טעמי קפה ושוקולד(שנפוצים בבירות סטאוט) בעוד לתת בדרגת קלייה נמוכה יתאפיין בטעמים עדינים יותר.

כשות

כשות או כשותנית לפי האקדמיה, היא צמח מטפס ממשפחת הקנאביים. הכשות נותנת לבירה הרבה מהארומה ומטעמי המרירות שלה. יש סוגי כשות רבים וכל אחד מאופיין בארומות ובטעמים שונים. מקובל היום בעולם בירות הקראפט לציין את סוג הכשות שמתמשים בבירה, במיוחד בבירות בסגנון IPA. זמן הוספת הכשות בתהליך ההכנה גם משפיע על הבירה שלנו. בצורה כללית ביותר כשות שנוסיף במהלך הבישול תתרום יותר לטעם המריר, כשות שיוסיפו לאחר הבישול תתרום יותר לארומה.

שמרים

שמרים- מטרתם לפרק את הסוכר המורכב שבלתת ולהפוך אותו לאלכוהול. איך הם עושים את זה? בצורה קצת פשטנית הם אוכלים סוכר מורכב ומפליצים אלכוהול. השמרים נותנים גם טעמים נוספים לבירה כמו טעמי הבננה בבירות החיטה הגרמניות. יש זנים רבים וזה לא המקום להיכנס אליהם, רק נציין שהשמרים מחולקים לשתי קבוצות עיקריות: שמרי אייל ושמרי לאגר.

מים

מים- רוב הבירה מורכבת ממים ולכן איכות המים משפיעה על הטעם של הבירה. בימי עבר היו אגדות על מבשלות שהיו יושבות על מקור מים ספציפי שנותן את הטעם הייחודי שלהם. כיום כמעט כל המבשלות משתמשות בתהליך של אוסמוזה הפוכה כדי להתאים את פרופיל המים לסגנון הבירה.

אז מבחינתכם מה הרכיב הכי חשוב בבירה?
בתמונה: היד של יותם ממבשלת הידקטטור זצ"ל וכיום מנהל מרכז המבקרים של מזקקת מילק אנד האני

היד של יותם עם ארבעת מרכיבי הבירה
היד של יותם עם ארבעת מרכיבי הבירה
ארנון בן-דב

ארנון בן-דב

קיבוצניק במקור וירושלמי בהווה, מוזג בירה, שותה בירה, חוקר בירה, אוהב לדבר על בירה. נשוי למיטל.

שיתוף

רוצים סדנת בירה אצלכם?
יש לכם שאלה על בירה?

אולי תאהבו גם

מאמר אקראי מהאתר שלנו. גלו משהו חדש על בירה!

לקריאה נוספת

סייזון

סייזון הוא סגנון בירה עתיק שעבר שינויים רבים לאורך השנים. אז מאיפה הכל התחיל, מהו הסייזון כיום, ורשמי טעימה לסייזון ישראלית חדשה ומסקרנת

קריאה נוספת >>